Wydanie: 22

Refleksje wojownika światła

lay

Właściwa miara

    Wojownik Światła wie jak rozpoznać moment, kiedy wróg jest silniejszy.
    Jeśli zdecyduje się z nim zmierzyć, natychmiast zostanie pokonany. Jeśli ulegnie jego prowokacjom, wpadnie w pułapkę.
    Wojownik używa dyplomacji, aby przezwyciężyć trudną sytuację, w której się znalazł. Kiedy wróg postępuje jak dziecko, on robi to samo. Kiedy wzywa go do walki - udaje, że nie rozumie.
    Przyjaciele mówią: "jesteś tchórzem". Lecz wojownik nie zwraca uwagi na komentarze; wie, że cały gniew i ptasia odwaga są bezużyteczne w konfrontacji z kotem,
    W sytuacji takiej, jak ta, wojownik jest uważny. Wie, że wróg wkrótce ustąpi, aby prowokować innych.

Właściwy czas

     Wojownik Światła nigdy się nie spieszy. Czas działa na jego korzyść; uczy się, jak opanować zniecierpliwienie i unikać nieplanowanych działań.
     Idąc powoli, zauważa stabilność swoich kroków. Wie, że bierze udział w decydującym momencie historii ludzkości i musi zmienić siebie, zanim zacznie zmieniać świat. Pamięta słowa Lanza del Vasto: "rewolucja potrzebuje czasu, aby przejąć władzę"
     Wojownik Światła nigdy nie zbiera owoców zanim dojrzeją.

Właściwa prędkość

     Wojownik Światła musi być cierpliwy i szybki zarazem. Dwa największe błędy w strategii to: postępować zbyt pochopnie lub pozwolić sposobności odsunąć się zbyt daleko. Aby tego uniknąć, wojownik postępuje w każdej sytuacji, tak jakby była ona niepowtarzalna, nie stosuje formuł, paradygmatów lub opinii innych.
     Kalif Moauiyat spytał kiedyś Omr Ben Al.-Aas'a co jest było sekretem jego wspaniałych politycznych umiejętności:
    "Nigdy nie angażować się w cokolwiek, bez opracowania planu ewentualnego odwrotu i odwrotnie: nigdy nie wchodziłem w coś, chcąc natychmiast to porzucić" - brzmiała odpowiedź.

Właściwa tolerancja

    W sercu Wojownika Światła nie ma miejsca na uczucie nienawiści. Kiedy podejmuje walkę, zawsze pamięta i stosuje się do słów Chrystusa: "kochaj swoich wrogów".
    Wie jednak, że akt wybaczenia wrogom, nie zmusza go do zaakceptowania wszystkiego. Wojownik nie może opuszczać głowy - inaczej straci z oczu horyzont swoich marzeń.
    To jest doświadczenie z pola bitwy, które wzmacnia wojownika.

Właściwe rozumienie

    Wojownik Światła zna wagę swojej intuicji.
    W trakcie bitwy, nie ma czasu myśleć o ciosach swego wroga - używa więc swego instynktu i ufa swemu aniołowi.
    W czasie pokoju, czyta znaki, objawiane przez Boga.
    Ludzie mówią: "on jest szalony" lub: "on żyje w świecie fantazji", lub nawet: "jak można polegać na czymś co nie jest logiczne?"
    Lecz wojownik wie, że intuicja iest Bożym alfabetem i nadal wsłuchuje się w wiatr i mówi do gwiazd.

Właściwy wybór

    "Tak"- słyszy wojownik - "Muszę wszystko zrozumieć, zanim podejmę decyzję. Nie mogę być skrępowany, aby zmienić swój umysł".
    Wojownik rozważa to zdanie, po czym je kwestionuje. Może on mieć taką samą swobodę, lecz to nie powstrzymuje go od wypełnienia pewnych obowiązków, nawet jeśli nie do końca rozumie dlaczego właśnie tak postępuje.
    Wojownik Światła podejmuje decyzje. Jego dusza jest tak wolna jak chmury płynące po niebie, lecz ma on także obowiązki wobec swoich marzeń. Na ścieżce, którą sam wybrał, bywa że nie może spać wtedy, kiedy jest senny, prowadzić bezowocne rozmowy i decydować się na inne poświęcenia. Przyjaciele mówią: "wiecznie się poświęcasz. Nie jesteś wolnym człowiekiem."
    Wojownik jest wolny lecz wie, że w otwartym piekarniku, nie można upiec chleba.

Właściwa rezygnacja

    W każdym działaniu, ważne jest aby wiedzieć czego się oczekuje; aby wiedzieć jakie jest znaczenie zachowania celu i naszych zdolności wyznaczania zadań.
    Tylko osoba w taki sposób wyposażona, nie czuje chęci zdobycia łupu z podboju, pozostając zaangażowana w walkę, może szczerze powiedzieć, że wyrzekła się owocu.
    Można wyrzec się owocu, lecz to wyrzeczenie nie oznacza obojętności wobec wyniku.
    Wojownik Światła odnosi się z szacunkiem do strategii Ghandiego. Nie pozwala rozproszyć swojej uwagi ludziom, którzy nie będąc zdolni osiągnąć niczego, nakazują rezygnację.

Walka z kimś kochanym

    Bywa, że Wojownik Światła walczy z kimś, kogo kocha.
    Wie, że cisza oznacza absolutną równowagę ciała, ducha i duszy. Człowiek, który zachowuje jedność, nie zostanie zdominowany przez życiowe zawirowania; ma siłę aby przezwyciężyć trudności i posuwać się przed siebie.
    Mimo to, wojownik często czuje wyzwanie tych, których uczy fechtunku. Jego uczniowie wyzywają go do walki.
    Wtedy wojownik ujawnia swoje zdolności: przy pomocy kilku ruchów wytrąca broń z rąk studentów, po czym harmonia powraca do miejsca, gdzie się wszyscy zgromadzili.
    "Po co tak postępować, skoro ma się przewagę?" - pyta przybysz.
    "Ponieważ, w ten sposób podtrzymuję dialog" - odpowiada wojownik.


Tłumaczenie: JR