Wydanie: 23

Rozmowa z mistrzem - strategia

lay

(Ciąg dalszy notatek z rozmów z J. - między 1982, a 1990)

    - Bernard Shaw miał rację - stwierdził J. - Napisał, że ludzie czerpią przyjemność z narzekania przez cały dzień na warunki swojego życia. Zgadzam się z nim: mężczyzna i kobieta szukają idealnych warunków, a jeśli nie są w stanie takich znaleźć, powinni je stworzyć.
    - Czego potrzeba, aby stworzyć warunki swojego życia?
    - Pewien Chińczyk napisał coś na ten temat tysiąc lat temu: przez respektowanie pięciu fundamentalnych zasad.
    Jednak zanim zaczniemy o nich mówić, trzeba zaznaczyć, że punktem wyjścia jest szacunek do samego siebie. Można osiągnąć cokolwiek, lecz nie wszystko; dlatego każdy powinien wiedzieć, czego pragnie.
    - Skąd mamy wiedzieć czego pragniemy?
    - Kiedy czujemy się dobrze po wykonaniu określonych czynności, oznacza to, że są one częścią naszych pragnień.W konsekwencji, wszystko co sprawia, że tracimy zapał i szacunek do samych siebie, jest szkodliwe; nawet jeśli wiąże się z władzą, pieniędzmi czy sukcesem. Widziałem wielu ludzi przyduszonych sukcesem, popełniających błędy, które niszczyły lata ich pracy, wpadających w alkoholizm, agresywnych, brutalnych, zgorzkniałych. Ludzie ci są oddaleni od innych i samych siebie.
     - Opowiedz mi o Chińczyku.
     - Napisał on książkę o wojnie, lecz pięć punktów, o których wspominał, odnosi się do każdego zadania, wykonywanego przez ludzi.
     Pierwsze: prawo woli. Mówi się, że każdy powinien robić tylko to, co wypełnia jego serce zapałem. Jeśli odsuniemy zapał na bok, jeśli odrzucimy życie zgodne z naszymi marzeniami, stracimy energię niezbędną do jakichkolwiek zmian w naszym życiu. Ktoś, kiedyś ujął to treściwie: " Nie znam tajemnicy sukcesu - lecz znam tajemnicę niepowodzenia, a jest nię nieustająca chęć dostosowania się do woli innych."
     Drugie: prawo pór roku. Jeśli wojna toczy się zimą, wymaga innego zachowania i wyposażenia, niż kiedy toczy się latem. Ludzie muszą nauczyć się respektu dla istniejących warunków i nie próbować działać, jeśli nadszedł czas na to, aby czekać, jak też czekać, kiedy jest czas działania. Tak czy owak, aby dokonać postępu w czymkolwiek, musimy zrobić pierwszy krok - odtąd nasz własny rytm i intuicja wskażą nam, jak zachować energię.
     Trzecie: prawo geografii. Bitwa w wąwozie jest inna od tej, którą prowadzi się na otwartym polu, tym samym każdy może osiągnąć sprzyjające warunki, dzięki zwróceniu uwagi na to, co dzieje się wokół okupowanego obszaru, co trzeba zrobić, aby go zwiększyć, gdzie może czyhać zasadzka, jak uciekać, jeśli niezbędny okaże się natychmiastowy odwrót.
     Czwarte: prawo sojusznicze. Nikt nie może walczyć sam; przyjaciele są niezbędni, aby nas wzmocnić, kiedy tego potrzebujemy. Są to ludzie, którzy potrafią poradzić, bez obawy, jak my to przyjmiemy. Pewien poeta powiedział: "Żaden ptak nie uleci wysoko, jeśli używa jedynie własnych skrzydeł".
     Wreszcie piąte: prawo kreatywności. Jest tylko jeden sposób, aby zrozumieć coś, co chcemy zmienić. Nie zawsze się nam powodzi, lecz cały czas się uczymy, szukając ścieżki, którą nikt przed nami nie szedł - świat jest pełen takich ścieżek. Prawdą jednak jest, że każdy boi się dziewiczych lasów i mórz, których nie ma na mapie. Kiedy ktoś wkracza w nieznane, czuje że może stracić wszystko.
     Jednak nikt się nie zgubi - dłoń łaskawego Boga, zawsze dotyka głów odważnych mężczyzn i kobiet, którzy mają śmiałość być innymi, wierząc w swoje sny.


Tłumaczenie: JR